Այս տարվա Ամառային Վիքիճամբարները աչքի ընկան դիմորդների և մասնակիցների մեծ թվով։ Վիքիմեդիա Հայաստանը երկու ճամբարների համար ստացել էր շուրջ 300 հայտ։ Դիմորդների մեծ մասը դիմել էր 9-15 տարեկան աշակերտների համար կազմակերպվելիք Ամառային Վիքիճամբարին։ Առաջին ճամբարը նշանավորվեց նաև վճարովի մասնակիցների մեծ թվով․ 30 մասնակիցները հավասարապես բաշխվեցին ջոկատների միջև։
Վիքիմեդիա նախագծերում սովորեցնելու և խմբագրելու գործընթացը կազմակերպվել էր 12 փորձառու վիքիխմբագիրների օգնությամբ (Վիքիթիմ)։ Մասնակիցները խմբագրում էին 3 Վիքիմեդիա նախագծերում՝ Հայերեն Վիքիբառարանում, Վիքիդարանում և Վիքիպեդիայում։ Վիքիթիմը նաև պատասխանատու էր ճամբարի ընթացքում ստեղծված բովանդակության որակի ստուգման համար։ Կազմակերպչական թիմը նորեկներին խմբագրել սովորեցնելու նոր մեթոդներ կիրառեց․ յուրաքանչյուր ջոկատի փորձառու խմբագիրները, որոնք ցանկություն հայտնեցին գիտելիքներով կիսվել իրենց թիմակիցների հետ, վերջիններիս սովորեցրին խմբագրման գործիքներն ու կանոնները։ Այս մեթոդի կիրառումը թույլ տվեց ուսուցման և սովորելու գործընթացն ավելի արդյունավետ դարձնել, քանի որ թեման միշտ ավելի դյուրըմբռնելի է, երբ նույն տարիքի աշակերտներն են միմյանց սովորեցնում։
Ամառային առաջին Վիքիճամբարի մասնակիցները վորքշոփի ժամանակ, լուսանկարը՝ Աշխեն Մուրադյանի, CC BY-SA 4.0
Այս ճամբարի ձեռքբերումներից մեկն այն էր, որ Հայերեն Վիքիբառարանը 2 հորիզոնականով վեր բարձրացավ Վիքիբառարանների ցանկում․ այժմ մենք 21-րդ հորիզոնականում ենք։
Ճամբարի վերջում Վիքիթիմը քննարկեց և առանձնացրեց ուշադրության արժանի մի քանի կետեր, որպեսզի եկող տարի նույն տարիքի մասնակիցների համար նախատեսված ճամբարը կազմակերպելիս դրանք հաշվի առնվեն։ Այդ կետերը հետևյալն են՝
- Կրճատել յուրաքանչյուր վորքշոփի ժամը՝ 1.5-ից դարձնելով 1 ժամ, քանի որ այս տարիքի ճամբարականների համար դժվար է կենտրոնանալ և արդյունավետ խմբագրել այդքան երկար ժամանակ։
- Առաջին վորքշոփի ժամանակ կես ժամ հատկացնել նախորդ օրվա խմբագրական սխալները քննարկելու համար (նախկինում ևս կիրառվել է նմանատիպ պրակտիկա, սակայն այն համակարգված բնույթ չի կրել)։
- Հնարավորության դեպքում ավելացնել Վիքիթիմի անդամների թիվը։
- Օրակարգում ներառել այնպիսի միջոցառումներ, որոնց ժամանակ Վիքիթիմը կկարողանա վորքշոփից դուրս շփվել ճամբարականների հետ։
Ճամբարի ոչ վիքիական կյանքը լի էր հետաքրքիր և ժամանցային միջոցառումներով։ Բացի սպորտային և ինտելեկտուալ խաղեր խաղալը, ճամբարականները հյուրընկալեցին Հովհաննես Թումանյանի թանգարանի Կրթական ծրագրի թիմին, որոնք ներկաներին ծանոթացրին հայ գրող Հովհաննես Թումանյանի կյանքի և գրական ստեղծագործությունների հետ։ Ներկայացումից հետո հյուրերը ճամբարականների համար վիկտորինա կազմակերպեցին, որի ժամանակ աշակերտները պատասխանեցին Թումանյանի վերաբերյալ տարբեր հարցերի։ Ինչպես շատերը գիտեն, Թումանյանը երեխաների համար ստեղծել է նաև մի շարք խաղեր։ Ճամբարականներն ուրախ էին Հովհաննես Թումանյանի թանգարանի աշխատակազմի օգնությամբ խաղալ այդ խաղերը։
Ճամբարի մասնակիցները Հովհաննես Թումանյանի թանգարանի աշխատակիցների կազմակերպած խաղի ժամանակ, լուսանկարը՝ Աշխեն Մուրադյանի, CC BY-SA 4.0
Ճամբարի մյուս հիշարժան միջոցառումը ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության կազմակերպած կրթական-տեղեկատվական միջոցառումն էր։ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցներն իրականացրին վարժանք-խաղեր, որոնք ուղղված էին արտակարգ իրավիճակների ժամանակ իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանը։ Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի մշակույթի կենտրոնի «911» մանկական թատերախմբի փոքրիկ դերասանները ներկայացրեցին «Աղետիկ» երաժշտական-ուսուցողական բեմադրությունը։ Ներկայացման ավարտից հետո ճամբարականները դիտեցին ԱԻ նախարարության և «Save the Children» կազմակերպության կողմից պատրաստված ուսուցողական մուլտֆիլմեր՝ երկրաշարժի, ջրհեղեղի և հրդեհի մասին, որից հետո կազմակերպվեց վիկտորինա խաղ: Հաղթողները պարգևատրվեցին պատվոգրերով։
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության կազմակերպած տարհանման դասընթացը, լուսանկարը՝ Աշխեն Մուրադյանի, CC BY-SA 4.0
Ճամբարականների համար կազմակերպվեց նաև տարհանման ուսումնական վարժանք։ Դեպքի մասին ահազանգ ստանալուց հետո ժամանեցին հրշեջ-փրկարարներն ու անմիջապես սկսեցին աշխատանքներ իրականացնել հանգստյան տան տարածքում` տարհանելով այն ճամբարականներին, որոնք չէին հասցրել հեռանալ շենքից։ Ուսումնական վարժանքն իրականացվեց ՀՀ ԱԻՆ ՓԾ Հրազդան քաղաքի թիվ 44 ՀՓՋ-ի հրամանատար, փ/ծ մայոր Սամվել Դավթյանի վերահսկողության ներքո։
Օրվա ավարտին երեխաները սովորեցին նաև թե ինչպես առաջին բուժօգնություն ցուցաբերել տարբեր իրավիճակներում:

This year’s Summer WikiCamps were marked by a great number of applicants and participants. Wikimedia Armenia has received around 300 applications for both camps. The majority of the participants had applied for the first Summer WikiCamp for students ages 9-15. The first camp was also marked by a great number of payable participants ever – 30 participants who were equally distributed among groups.
The learning and editing process in Wikimedia projects were organized with the help of 12 experienced wikieditors (Wikiteam). The participants were editing in 3 Wikimedia projects – Armenian Wiktionary, Wikisource and Wikipedia. The Wikiteam was also responsible for quality checking of the content written during the camp. The organization team used a new method for the newbies’ teaching process. The experienced editor students of each group who expressed willingness to share their knowledge with their groupmates, taught the editing tools and rules to their fellow friends. The usage of this method made the teaching and learning process more smoothly and effective as it is always more comprehensive when the students of the same age explain the editing tools to each other.
One of the achievements of this camp was Armenian Wiktionary moving 2 lines up in the list of all Wiktionaries – now we are in the 21st place.
Non wiki life of the camp was full of interesting and entertaining events. Besides playing sport and intellectual games the camp hosted Hovhannes Toumanian museum Education program team who represented Armenian writer Hovhannes Toumanian’s life and literary works. After the presentation the guests organized a small quiz during which the campers answered Toumanian related questions. As many of us know Toumanian has also created a number of games for children. The campers were happy to play those games with the help of Toumanian museum staff.
During the quiz game organized by Hovhannes Toumanian Museum at Summer Wikicamp 2019 (I), Ashkhen Muradyan, CC BY-SA 4.0
The other memorable event of the camp was the educational-informative event by the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Armenia. The Ministry staff organized training-games which were aimed at increasing the level of awareness during emergencies. The small actors of the “911” children’s theatre of the Cultural center of the State Academy of Crisis Management presented the “Disaster” musical-educational performance to the campers. After the presentation the campers watched educational cartoons prepared by the Ministry of Emergency Situations and “Save the Children” organization about earthquake, flood and fire, after which a quiz game was organized. The winners were awarded with certificates.
During the evacuation training organized by Ministry of Emergency Situations of Republic Armenia at Summer Wikicamp 2019 (I), Ashkhen Muradyan, CC BY-SA 4.0
An evacuation training was also organized for the campers. Firefighters and rescuers arrived after the alarm was reported and began to work immediately on the area of the rest house evacuating those campers who had not managed to leave the building. The training was conducted under the supervision of major Samvel Davtyan, Commander of the Hrazdan N 44 department of the RA Ministry of Emergency Situations.
At the end of the day, the children were also taught how to provide first aid in different situations.