Վիքիմեդիա Հայաստան գիտակրթական հասարակական կազմակերպության վիքիակումբները, որոնք գործում են Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության մի շարք, հիմնականում` գյուղական համայնքներում, նպատակ ունեն օժանդակել տեղի դպրոցականների կրթական գործընթացին:
ԱՀ-ում (Արցախի Հանրապետություն) Քարվաճառի վիքիակումբը, որ Արցախի երեք վիքիակումբներից մեկն է (մյուս երկու Վիքիակումբները գործում են Ստեփանակերտում և Տողում), բացվել է 2017 թվականի մարտ ամսին: Ակումբում կա գրանցված 83 մասնակից, որոնցից յուրաքանչյուր ամիս ակտիվորեն ակումբ են հաճախում 30-35-ը: Ակումբի հիմնական խմբագիրները Քարվաճառի միջնակարգ դպրոցի 9-16 տարեկան դպրոցականներն են: Անցնող տարում ակումբի մասնակիցները Հայերեն Վիքիպեդիայում ստեղծել են 530 հոդված: Բացի Վիքիպեդիա, Վիքիդարան և Վիքիբառարան նախագծերում աշխատելը, ինչը բարձրացնում է նրանց գրագիտությունը, օգնում է առավել հստակ ձևակերպել մտքերն ու զարգացնում է օտար լեզուներից (հիմնականում` ռուսերենից) տեքստերը հայերեն թարգմանելու հմտությունը, Վիքիակումբը նաև զարգանալու, հաղորդակցման կարողությունները զարգացնելու, ունեցած գիտելիքը ընկերների հետ կիսելու և օգտակար ժամանցի վայր է Քարվաճառի դպրոցականների համար: Այդ ամենին նպաստում են Քարվաճառի վիքիակումբում պարբերաբար կազմակերպվող մի շարք միջոցառումներ:
Այս ամիս Քարվաճառի վիքիակումբի «Հանդիպում արվեստի հետ» խորագիրը կրող շարքի հերթական հանդիպումը նվիրված էր հայ գրող Վարդգես Պետրոսյանին: Ելույթը ներկայացնող Սվետլանա Նալթակյանը նշեց, որ կարդալով գրողի մի քանի ստեղծագործություններ` ցանկացել է դրանց մասին պատմել ընկերներին ու խորհուրդ տալ նրանց ևս կարդալ, քանի որ Վարդգես Պետրոսյանի ստեղծագործությունները նախատեսված են հիմնականում հենց դպրոցականների համար: Շարքի նախորդ հանդիպումները նվիրված են եղել դերասանուհի Սիրանույշին, երգահան Կոմիտասին, գրողներ Եղիշե Չարենցին ու Պարույր Սևակին:
Վիքիակումբ հաճախող պատանի խմբագիրների ամենասիրելի զբաղմունքներից են տարբեր ինտելեկտուալ, զարգացնող խաղերը՝ «Այլ կերպ», «Brainy», «Արվեստ»:
«Ափսոս, որ հաճախ ժամանակ չենք ունենում խաղալու, քանի որ ակումբում եղած ժամանակ մեծամասամբ խմբագրում ենք: Ամսվա մեջ մեկ օր ենք հատկացնում խաղերին, ինչն էլի շատ հաճելի է: Լիցքաթափվում ենք, միմյանց հետ շփվում, ինչպես նաև` շատ նոր գիտելիք ստանում: «Արվեստ» խաղի շնորհիվ վերջերս ծանոթացա նկարիչ Աշոտ Հովհաննիսյանի աշխատանքներին, որոնք շատ հավանեցի, և առաջիկայում նրա ստեղծագործության մասին կկարդամ ու կպատմեմ ընկերներիս»,— ասում է ակումբի պատանի խմբագիրներից Լիանա Մկրտչյանը:
Քանի որ Քարվաճառն ու առհասարակ Շահումյանի շրջանը համացանցում ավելի լայնորեն ներկայացնելու կարիք կա, ակումբի սաներն առիթը բաց չեն թողնում իրենց բնակավայրի տեսարժան վայրերը լուսանկարելու ու Վիքիպահեստ բեռնելու հնարավորությունը: Անցնող տարում ակումբականները շրջել են Քարվաճառով ու լուսանկարներ արել, ինչպես նաև՝ այցելել են շրջանի` հարուստ պատմություն ունեցող Ծար համայնքը, լուսանկարել տեղի եկեղեցիներն ու լուսանկարներն ազատ օգտագործման իրավունքով բեռնել Վիքիպահեստ:
Քարվաճառի վիքիակումբի մասնակիցները Ծարում
Հատկապես գյուղական համայնքներում դպրոցականներն ու նրանց ծնողները մտավախություն ունեն, որ որակյալ կրթություն ստանալու իրենց իրավունքը լիարժեքորեն չի իրականացվում: Այսօր աշխարհում դպրոցներից զատ շատ տարածված են ոչ ֆորմալ կրթական նախագծերը, և միջազգային այնպիսի ճանաչված հիմնադրամի, ինչպիսին է «Վիքիմեդիա Հիմնադրամը», ներկայացվածությունն Արցախում մեկ անգամ ևս ցույց է տալիս, որ որակյալ կրթություն ստանալու իրավունք ունի յուրաքանչյուր երեխա` անկախ իր բնակավայրից:
Վիքինախագծերում աշխատելով` Քարվաճառում բնակվող պատանիները հասկանում և զգում են, որ իրենք աշխարհում տեղի ունեցող մի մեծ գործընթացի մաս են: Լավագույն խմբագիրները հնարավորություն ունեն մասնակցելու Վիքիճամբարների, որոնք հաճախ միջազգային են լինում, որտեղ քարվաճառցի դպրոցականները հանդիպում են իրենց հասակակիցների տարբեր երկրներից, շփվում են նրանց հետ, կիսվում իրենց փորձով ու գիտելիքով և իրենց մեկուսացված չեն զգում: Վիքինախագծերում խմբագրելը նաև ճանաչում է բերում: Քանի որ Վիքիպեդիան հայտնի է ամբողջ աշխարհում, ցանկացած ազգի ներկայացուցչի հետ հանդիպելիս իրենք մեկ ընդհանուր բան ունեն, որ կարող է կապել նրանց: Միգուցե դժվարանան բացատրել, թե որտեղ է Քարվաճառը, սակայն կարող են հպարտորեն նշել, որ իրենք համաշխարհային շարժման մաս են:

The WikiClubs of Wikimedia Armenia Scientific-Educational Non-Governmental Organization (NGO) operate in numerous communities, mostly In rural communities of Republic of Armenia and The Republic of Artsakh. The aim of the WikiClubs is to support the educational process of the local schoolchildren.
The WikiClub in Karvachar in The Republic of Artsakh was opened in May 2017. It’s one of the three WikiClubs in Artsakh (the other two are in Stepanakert and Togh). There are 83 participants in the club, from which 30-35 attend the club actively every month. Most of the editors are 9-16 years old schoolchildren from the secondary school in Karvachar. In the past year, the club members created 530 articles in Armenian Wikipedia. Besides working in Wikipedia, Wikisource and Wiktionary, which enhances their literacy, helps more clearly formulate thoughts and develops the ability to translate texts into Armenian from foreign languages (mainly from Russian), the WikiClub is also a destination for self development, communication skills development, sharing knowledge with friends and useful leasure for the schoolchildren in Karvachar. All of these activities are supported by a series of events organized in the WikiClub in Karvachar.
This month the meeting titled “Meeting with Art” in the WikiClub was dedicated to Armenian writer Vardges Petrosyan. Svetlana Nalakyan, who presented the speech, mentioned that after reading some of the writers works she wanted to tell and advise her friends to read them as well, because Vardges Petrosyan’s works are mainly for schoolchildren. The previous series of such events were dedicated to actress Siranush, composer Komitas, writers Yeghishe Charents and Paruyr Sevak.
Some of the favorite activities of the editors visiting the WikiClub are intellectual and logic games, such as “In other words”, “Brainy”, ”Art”:
“Unfortunately we don’t have enough time to play, as we are mostly editing when in the club. Only one day in a month we spend playing, which is so pleasant. We relax, communicate with each other and also get knowledge. Due to the game “Art” recently I got acquainted with the works of painter Ashot Hovhannisyan, which I liked a lot. In near future I will read and tell my friends about his works”, says one of the young editors of the club Liana Mkrtchyan.
Karvachar WikiClub members in the cave of Tsar
As Karvachar and generally the Shahumyan province needs to be presented more widely on the internet, the club members do not miss the opportunity to take pictures of the attractions in their hometown and upload them into the Wikimedia Commons. The club members have visited Zar, rich village in the province, have taken pictures of the local churches and have uploaded them into the Wikimedia Commons for free use.
Especially in rural communities schoolchildren and their parents are worried that their right to receive quality education is not fully implemented. Today, besides schools non-formal educational projects are very common in the world. The presence of well known institution, such as Wikimedia Armenia in Artsakh once again shows, that every child has the right to receive quality education regardless of his/her place of residence.
Working in the Wikimedia projects the teens living in Karvachar understand and feel that they are a part of a huge process in the world. The best editors have the opportunity to take part in WikiCamps, which are often international. Here the school children from Karvachar meet their peers from different countries, communicate with them, share their experience and knowledge and they do not feel isolated. Editing in Wikimedia projects also brings recognition. As Wikipedia is famous all over the world, has editors from different corners of the world, when our club members meet editors from other countries, they will have something in common. It may be difficult to explain where Karvachar is, but they can proudly say they are part of the global movement.