Դպրոցում հանձնարարվող առաջադրանքները հաճախ նպատակ ունեն ստուգելու աշակերտի գիտելիքը: Աշակերտի համար, սակայն, ավելի հետաքրքիր ու մոտիվացնող է այնպիսի առաջադրանքը, որի կատարումից հետո ինքը նաև արդյունք է տեսնում: Արդյունավետ առաջադրանքի հաջողված օրինակներից է աշակերտներին որպես գործնական աշխատանք Հայերեն Վիքիպեդիայում հոդված ստեղծել հանձնարարելը:
2018-2019 ուսումնական տարվա երկրորդ կիսամյակում Քարվաճառի Վիլյամ Սարոյանի անվան միջնակարգ դպրոցի հասարակագիտության ուսուցիչ Դավիթ Եղիազարյանը դպրոցի ութերորդ դասարանի աշակերտներին որպես գործնական աշխատանք հանձնարարել էր հոդվածներ գրել Հայերեն Վիքիպեդիայում հասարակական նշանակության տարբեր անձանց ու երևույթների մասին: Աշակերտները հանձնարարությունը կատարել են Քարվաճառի վիքիակումբի հետ համագործակցությամբ:
«Որպես գործնական աշխատանք բազմիցս հանձնարարել եմ աշակերտներին կատարել ուսումնասիրություններ տարբեր թեմաների վերաբերյալ: Դրանց ընթացքում նրանք հաճախ օգտվել են Վիքիպեդիա հանրագիտարանի նյութերից: Հայերեն Վիքիպեդիան աղքատիկ է որոշ ոլորտներին վերաբերող հոդվածների հարցում, և սա լավ առիթ էր համատեղելու մի քանի կարևոր գործեր` դասանյութի ուսումնասիրությունը, հետազոտությունը, աղբյուրների հետ աշխատանքը, թարգմանությունը և այլն»,— պատմում է հասարակագիտության ուսուցիչ Դավիթ Եղիազարյանը: Գնահատելով կատարված աշխատանքը՝ ուսուցիչն ընդգծում է, որ այն, անկասկած, արդյունավետ էր: «Սակայն ապագայում որոշ հղկումների կարիք կա: Հիմնական խնդիրներից մեկը լեզուների աղքատիկ իմացությունն է, ինչը խանգարում է արդյունավետ թարգմանություններ կատարելուն: Շատ կարևոր է նաև դպրոցում աշակերտներին քննադատական և վերլուծական հմտություններ տալը, ինչը նրանց կօգնի ոչ միայն Վիքիպեդիայում խմբագրելիս, այլ նաև հետագա կյանքում»,— ասում է Դավիթ Եղիազարյանը: Նշենք, որ երեխաներն իրենց խմբագրած հոդվածները պատմել են դասարանում` այսպիսով հավելյալ գիտելիք փոխանցելով նաև իրենց դասընկերներին: Գնահատվել է ինչպես ստեղծված հոդվածի որակը, այնպես էլ` նյութը վերարտադրելու և վերլուծելու կարողությունը:
«Երեխաների համար իրենց կատարած աշխատանքը շատ հետաքրքիր էր: Շատերի համար դա առաջին խմբագրումն էր Վիքիպեդիայում: Դպրոցում նրանք մեծ ոգևորությամբ էին ներկայացնում իրենց կատարած աշխատանքը, և նրանցից շատերը հետագայում դարձել են վիքիակումբի ակտիվ խմբագիրներ»,— նշում է ուսուցիչը և կարևորում, որ այս փորձի արդյունքում շատ երեխաներ ձեռք են բերում Վիքիպեդիայում խմբագրելու օգտակար սովորությունը:
Դավիթ Եղիազարյանը վստահեցնում է, որ նման միջոցառումը շարունակական բնույթ է կրելու և մոտ ապագայում ևս անպայման կհանձնարարի նման աշխատանքներ, որովհետև դրանք շատ են նպաստում թե՛ հենց առարկայի ուսումնասիրմանը, թե՛ հարակից գիտելիքների ձեռքբերմանը, թե՛ քննադատական մտածողության զարգացմանը: «Նման հանձնարարությունները նաև շատ ոգևորիչ են հենց աշակերտների համար»:
Դպրոցում ուսումնասիրվող բոլոր առարկաներին վերաբերող բազմաթիվ հոդվածներ սպասում են հայերեն թարգմանվելուն և աշակերտները կարող են ներդրում անել հայերենով հանրամատչելի գիտելիքի ծավալների մեծացման գործում` միաժամանակ դրանից ստանալով մեծ բավականություն և հմտություններ»,— վստահ է Դավիթ Եղիազարյանը:

The tasks set in the school are often aimed at testing the student’s knowledge. For the student, however, more interesting and motivating is the task, after which he/she also sees the result. One of the successful examples of an effective task is the assignment of students to create an article in the Armenian Wikipedia as a practical work.
In the second term of the 2018-2019 school year David Yeghiazaryan, teacher of social studies in high school after William Saroyan in Karvachar assigned the eighth grade students as a practical experience to write articles about individuals and events of public importance in the Armenian Wikipedia. The students completed the task in cooperation with the WikiClub in Karvachar .
“As a practical work, I have repeatedly assign students to conduct research on various topics. In their course they often used the materials of Wikipedia. Armenian Wikipedia is scanty in the issue of articles on some areas and it was a good occasion to combine several important things; the study of material, research, work with sources, translation, etc”, says teacher of sociology David Yeghiazaryan. Assessing the work, the teacher mentions that it was really effective.
“But in future there is a need for some improvements. One of the main problems is poor knowledge of languages which interferes with effective translations. It is also important to give students critical and analytical skills at school. This will help them not only in editing Wikipedia, but also in future life., says David Yeghiazaryan.
It should be noted that children told their articles in the classroom, thereby sharing additional knowledge with their classmates. Both the quality of the article and the ability to reproduce and analyze the material were evaluated.
“For children, the work they had done was very interesting. For most of them it was the first editing in Wikipedia. At school they were very excited to present their work and many of them later became active editors in the WikiClub”. the teacher notes and emphasizes that as a result of this experience, many children acquire a useful habit of editing Wikipedia.
David Yeghiazaryan assures that such an event will be of a long-term nature and in the near future he will definitely assign such works. It contributes to both the study of the subject and the acquisition of related knowledge, the development of critical thinking.
“Such assignments are also very encouraging for the students themselves. Many articles concerning the subjects being studied at school are going to be translated into Armenian. The pupils can contribute to the increase of public knowledge in the Armenian language while receiving great pleasure and skills”, David Yeghiazaryan believes.